Beskrivning
Om Kent Surround Silver 100s Cigarett
Kent Surround Silver 100s Cigarett är en cigarett med en historia som började redan på 1950-talet när Lorillard Tobacco Company skapade märket Kent. Kent Surround Silver finns i två versioner, denna och en kortare Kent Surround Silver.
På 1970-talet köptes märket av British American Tobacco Group och de började då även sälja märket utanför USA. Cigaretterna vann stor popularitet runtom i världen! År 2014 köpte R. J. Reynolds Tobacco Company rättigheterna att sälja i USA igen medan British American Tobacco fortsätter i övriga världen.
Information om cigaretterna:
Paketet:
- Typ: Ask.
- Material: Papper/kartong.
- Totalvikt: 30 gram.
Cigaretterna:
- Smak: Klassisk smak.
- Antal i paketet: 20 styck.
- Tillverkare: British American Tobacco.
Är du inte intresserad av Kent Surround Silver 100s Cigaretter, utan vill se hela vårt utbud av Kents sortiment så hittar du dom här. Vill du se hela vårt sortiment av cigaretter hittar du det här.
För den intresserade så är här lite cigarett-historia:
Ordet cigarett kommer via franskans cigarette (liten cigarr) från spanskans cigarro; se cigarr. Slangord på svenska är cigg. Cigaretten är en utveckling av cigarren. De första lär ha uppstått i Spanien under 1800-talet för att ta vara på de orökta bladen i slängda cigarrfimpar.
Den hade väldigt stor popularitet sedan brittiska soldater under Krimkriget. Där fick de lära sig att rulla cigaretter av sina turkiska kollegor vars vattenpipor blev förstörda av fientlig eld. De kom då på att man kunde rulla in tobaken i papperet som de använde till krutet för att därefter sätta eld på det och röka.
Filter
De flesta cigaretter har ett filter i änden närmast munnen. Filtret filtrerar cigarettröken i samband med inhalering för att ta bort en del av tjäran som finns i röken. Detta gör också att du stabiliserar saliven och modererar förbränningshastigheten. Pappret på filtret är vanligtvis orange/gul-färgat.
Tillverkare utav Kent Surround Silver 100s Cigarett är British American Tobacco.
Idag är det förbjudet med smaksatta cigaretter i Sverige. Men vi har ett komplement till förbudet i vårt sortiment. Smaksätt dina cigaretter med hjälp utav våra tillbehör för smaksättning. Dessa produkter ger dig möjlighet att smaksätta dina cigaretter med mint eller menthol.
Recensioner
Det finns inga recensioner än.